48. Altın Portakal Film Festivali


Malumunuz Antalya ilimizin güzide meyvesi turunçgillerin kraliçesi Portakal, güzide sanat etkinliği ise üstte sayısını belirttiğim süredir aralıksız devam eden film festivali Altın Portakaldır. Her ne kadar festivallerin tutkunu bir insan hiçbir zaman olamadıysam da, özellikle yakın arkadaşlarımın çalıştığı bu yılki Altın Portakal’a daha bir yakınım, diyebilirim.
Bu yıl, özellikle kadını konu alan Altın Portakal Film Festivali bünyesinde bir kadın zirvesi oluşturulduğunu, jüri üyelerinin oyuncu, akademisyen, yazar, gazeteci kadınlardan meydana geldiğini biliyor muydunuz? İlki düzenlenecek olan Kadın Zirvesi’nin ele alacağı konunun, son günlerin en önemli konularından biri olan “Kadına Şiddet” olduğunu ve aşağıda saydığım isimlerin bu zirvede olacağını biliyor muydunuz?

Prof. Dr. Aysel Çelikel (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı), Ruhat Mengi (Gazeteci – Yazar), Muazzez İlmiye Çığ (Sümerolog, Tarihçi), Prof. Dr. Yıldız Ecevit (ODTÜ Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Şahika Yüksel (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Psikiyatri Derneği Üyesi), Canan Güllü (Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı), Av. Elif Uysal Erkol (Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi  Başkanı), Av. Canan Arın (Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı), Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır (Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Temsilcisi), Güldal Akşit (AKP Kadın Kolları Genel Başkanı), Gülsün Bilgehan (CHP Ankara Milletvekili), Prof.Dr.Av.Metin Fevzioğlu (Ankara Barosu Başkanı), Zeynep Oral (Gazeteci – Yazar), Yazgülü Aldoğan (Gazeteci – Yazar), Kamile Yılmaz (Gazeteci – Yazar)

Bu yıl, Altın Portakal’ın ’79 ve ’80 yıllarının verilemeyen ödüllerini sahiplerine “Geç Gelen Altın Portakal” adı altında ulaştıracağını ve bu yıllarda aday olmuş filmlerin de gösterimler arasında olacağını biliyor muydunuz?
Altın Portakal, uluslararası bir festival olarak, Türkiye’de Türklerden çok yurtdışında yabancılardan kıymet görüyor. Bence bunca yıldır aralıksız sürdürülen bu festivali, yeni festivaller oluşturmaktansa – ki şahsi fikrimdir, kimse üstüne alınmasın- koruyalım, destekleyelim, izleyelim, izlettirelim. Festival, yalnızca sanatçıya hitap etmesin, Festival ödül törenlerine halk yalnızca ünlüleri görüp onlarla fotoğraf çektirmeye gelmesin. Gönül ister ama ne derece gerçek olur bilinmez.

Festival programı açıklandı, yarın gişede yerimi alıyorum. Eğer siz de bu civarlardaysanız, önce web sitesine, sonra da gişeye lütfen!

8-14 Ekim, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali bizi bekler!
Ciao!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s